Cihan Atıl Namlı Temel ve Orta Düzey Gitar Eğitimi

Cihan Atıl Namlı Kişisel Web Sitesi > Gitar Eğitim Sayfası
Cihan Atıl Namlı - Bir Dinletiden Görünüm - Piyanoda Bülent Yüksel
Bir Dinletiden Görünüm
Cihan Atıl Namlı - Kış Flamenkosu
Kış Flamenkosu
Cihan Atıl Namlı - Flamenko
Flamenko
Cihan Atıl Namlı - Türk Sanat Müziği Konser Provası
TSM Konser Provası
Cihan Atıl Namlı - Türk Sanat Müziği Konserlerinden Bir Görünüm
TSM Konseri

Click to go to English page.

Fark Yaratan Öğretmenden 7'den 70'e Gitar Eğitimi

Önsöz

Cihan Atıl Namlı Temel ve Orta Düzey Gitar Eğitimi, yıllar süren gitar öğretmenliği tecrübemin ve emeğimin bir ürünü ve markasıdır. Ana mesleği mühendislik olan, fakat müzisyenliği de konservatuar onaylı bir gitar öğretmeni olarak bu eğitimi verdiğim için, mühendislik formasyonlu eğitim sistemim ile diğer eğitimcilerden farklılaşmaktayım ve bu da beni özel kılıyor. Öğrencilerim de bu özellikten faydalanıyorlar ve eğitimden daha çok verim alıyorlar. Bu sebeple sloganım "Fark Yaratan Öğretmenden 7'den 70'e Gitar Eğitimi" biçimindedir.

Bu eğitimi, 2013 yılından itibaren sadece ÖĞRENCİYE AİT MEKANDA ÖZEL DERS biçiminde uygulamaktayım.

Beni daha yakından tanımak için tıklayın.

Bana mesaj bırakmak için tıklayın.

Click to go to English page.

Cihan Atıl Namlı'dan Ders Almanın Farkı

sizin için en doğru öğretmen ben olabilirim. Yukarıda saydıklarımın bazıları, özellikle büyüme çağındaki çocuğunuzun karakter gelişimi açısından son derece önemlidir.

Müzik, matematik ile son derece ilişkili bir sanat dalıdır. Mühendislik de matematik demektir. Müziğe veya dünya üzerindeki diğer tüm teknik olmayan işlere bir parça dahi olsa mühendislik hassasiyetiyle yaklaşmak, onu daha başarılı kılmaktadır. Ben de verdiğim eğitime mühendisliğimi yansıtmaktayım. Müziği bir bilim dalı biçiminde ele alarak, onu önce aklınız ve mantığınız ile kavramanıza gayret ederim. Bu durum, eğitiminiz esnasında etkisini hissedebileceğiniz önemli bir farktır.

Başka bir fark da kişiliğim ile ilgilidir. Temel olarak kurumsal bir kişiliğe sahibim. Ancak eğitimciliğin gerektirdiği sabır, samimiyet, hoşgörü ve özen de karakterimin diğer önemli özelliklerindendir. Güzel ve özenle hitap ederim, size saygı ve değer görmenin mutluluğunu yaşatırım. Eğitim esnasında öğretmenin öğrenciye saygılı, özenli ve sıcak yaklaşımı, özellikle ilköğretim çağındaki öğrencilerin kişilik gelişimleri üzerinde kalıcı olumlu etkiler yaratmaktadır. Bu sosyolojik gerçeği yıllar boyu kurs verirken de tecrübe ettim. Dolayısıyla, bu gitar dersinin anlamını sadece müzik eğitimi ile sınırlamamak gerekir; aslında çocuğunuzun iyi bir insan olması yönünde yaptığınız bir yatırımdır.

Yeni birşeyler öğrenmeniz ve bundan keyif almanız, dersin amacına ulaştığının açık göstergesidir. Bir öğretmenin mutluluk kaynağı da bu olmalıdır.

Özet olarak:

Öğretmenlik ve Eğitim Kalitesi

Öğretmenlik başka bir şey... Gerçekten sevgi ve özveri işi... Yeniden doğsam, yine mühendis, yine öğretmen olurdum.

2003 yılında Kadıköy Belediyesi Sahrayıcedit Gönüllüleri'nin ricası ile başlamış olduğum gitar öğretmenliği, zaman içerisinde benim için de bir tutkuya dönüştü. 2005 yılından itibaren öğrenciler ve velileri, eğitim-öğretim yılının başında kursa kayıt yaptırmaya geldiklerinde, önce eğitimin benim tarafımdan verilip verilmeyeceğini öğrenirler, verilmesi şartıyla kaydolurlarmış. 2006 senesinin Ağustos ayında ben askere gidince, benim öğretmen olmam koşuluyla kursa kaydolacak yeni öğrencilerin büyük bölümü kayıt yaptırmaktan vazgeçmiş. Gelen başka bir öğretmen de sadece 2 ay kurs verebilmiş, çünkü öğrencilerin tamamı kursu bırakmışlar ve kurs iptal edilmek zorunda kalmış. Ben bu durumu, askerdeyken öğrencilerimin beni arayıp haber vermesi ile öğrendim (yedeksubay olduğum için telefon taşıyabiliyordum). 2007 yılından itibaren öğretmenliğime kaldığım yerden devam ettim ve 2011 yılının Haziran ayına dek her sene 10-15 kadar yeni öğrenci ile keyifli bir eğitim sürdürdük. Artık öyle bir hale gelmişti ki, Cihan Atıl Namlı Temel ve Orta Düzey Gitar Eğitimi, Sahrayıcedit Gönüllüleri'nin ve hatta Kadıköy Belediyesi'nin dahi gururu ve onuru olmuş, beni de bir marka öğretmen haline dönüştürmüştü: Çevredeki okulların müzik öğretmenleri tarafından iyi bilinir ve tavsiye edilir haldeydim (talep halinde bu konularda referans bilgileri sunabiliyorum). Ne var ki 2011 yılında, iş yaşantımdaki yoğunluktan ötürü ara vermek zorunda kaldım.

2011 ve Öncesinde Sınıf Biçiminde Uygulanan Gitar Eğitiminin ayrıntıları için tıklayınız.

Ben bir eğitim uzmanıyım. Bu özelliğimi, mühendislik ve yöneticilik kariyerimde dahi, proje yöneticiliği ve iş danışmanlığı sıfatlarımla aynı önemde ele alırım. Yukarıda anlattığım gibi, bir eğitim-öğretim döneminde, gitar kursuna kaydolan öğrencileri sene sonuna kadar kursa devam ettirmenin başarılamadığı şartlarda, 8 sene üst üste, keyifle ve %80-%90 öğrenci bağlılığı performansı ile kurs vermiş olmam, sizin için de yeterli ve güven verici bir referans olabilir. Eğitiminizi benden alarak belki de en iyi öğretmenden eğitim alıyor olacaksınız. Çocuklara onların ihtiyacı olan sevgiyle, büyüklere ise konunun gerektirdiği ciddiyet ile yaklaşırım. Eğitimcilikteki başarımın sırları tecrübe, disiplin, ama belki en önemlisi de sevgidir. Burada sevgi, hem işini hem de insanı sevmektir.

Eğitim ve yaklaşım tarzım ile daha çok orta ve üzeri seviye entelektüel kitleye hitap etmekteyim. Her bir öğrencinin, nasıl daha iyi anlayacağını ve özümseyeceğini tespit eder ve anlatımımı bu doğrultuda yaparım. Farklı ve keyifli bir eğitim deneyimi yaşarsınız. Temel matematikten azami istifadeye ve konuları özümsetmeye dayanan eğitim tarzım, hayata hazırlanma adına, özellikle öğrenciler için büyük avantaj sağlamaktadır. 7-10 yaş arasındaki öğrencilere ise teoriden arındırılmış ve tamamen pratiğe yönelik daha basit bir eğitim uygularım.

Sadece eğitimciliğim ile değil, icra konusunda da fark yaratırım: Türk Müziği Gitaristliği. İcra ettiğim teknik, halihazırda Türkiye'de yok denecek kadar az kişi tarafından icra edilmektedir ve bu müziğin en sabit fikirli üstatları tarafından dahi, gitarın Türk Sanat Müziğine kabul edilmesini sağlamaktadır. Tekniğin özelliği, klasik Türk müziğinin (Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği) özgün dokusunu bozmadan müziğin içini tamamen doldurmasıdır. Öğrencilerime, hazır olduklarında bu uzmanlığıma uygun eğitimler de verebiliyorum. İleri düzeye ulaştığınızda, klasik Türk müziğini sevmeniz koşuluyla siz de bu tekniği başarıyla icra edebilirsiniz. Ancak hedefimizin bir üstat yaratmak değil keyif ve haz almak olduğunu hatırlatmak isterim.

Kurumsallık ve Eğitim Programı

Vermekte olduğum gitar eğitimi, Cihan Atıl Namlı Yoğunlaştırılmış Gitar Eğitim Programı kurumsal müfredatına ve bu sitede yazılı prensip ve koşullara dayanmaktadır. Kurumsallık, size alacağınız eğitim hizmetinin tüm aşamalarında şeffaflığın yanı sıra, ne zaman ne öğreneceğinizi bilmenizi de sağlar. Böylece önceden hazırlık yapabilir ve dersin daha da verimli geçmesini sağlayabilir, hatta arkadaşlarınıza ilk şarkınızı ne zaman çalacağınızı dahi söyleyebilirsiniz.

Cihan Atıl Namlı Yoğunlaştırılmış Gitar Eğitim Programı, klasik zihniyette hazırlanmış bir eğitim programı değil, gitardan en hızlı biçimde faydalanmaya başlamanıza yönelik özel bir teorik-pratik eğitim dengesidir. Bu program doğrultusunda verdiğim özel derslerde öğrenci, 2. dersten itibaren ilk şarkısını çalıp söyleyecek duruma gelir. Böylece aldığı eğitimin faydasını en hızlı biçimde görür. Programın amacı, öğrenciye yıllar boyu ders vermek değil, bir an evvel kendini geliştirebilecek seviyeye ulaşmasını sağlamaktır.

Cihan Atıl Namlı Yoğunlaştırılmış Gitar Eğitim Programı, gitar konusundaki pek çok eğitim müfredatına kıyasla oldukça yüksek profillidir: Teknik bilgiler, sebep-sonuç ilişkisi ve pratiğe yönelik yaklaşımlar üzerine kuruludur. Bu eğitimde gitar türü olarak klasik gitar kullanılır. Eğitime notalar ile değil, gitardan en hızlı şekilde keyif almayı sağlayacak akorlar ile başlar. Bunu ritm ve notalar takip eder, ancak öncelikli hedef, gitarı şarkılara eşlik etmek adına mükemmel bir çalgı olarak kullanmaktır.

Cihan Atıl Namlı Yoğunlaştırılmış Gitar Eğitim Programı, ritm ve eşlik konusunda Cihan Atıl Namlı Basma-Çekme-Vurma Tekniği'ni temel alır. Bu teknik, bir baterinin 3 temel öğesinin görevlerini gitar ile yerine getirmenizi sağlar. İleri düzeye geçişte, bu teknik daha da geliştirilerek arpej ritm olarak ele alınır.

Özel Gitar Dersi Sunduğum Bölgeler

Benim için en ulaşılabilir yer Kadıköy-Göztepe olmak üzere, özel gitar dersi sunduğum bölgeler İstanbul'un şu ilçeleridir:

Ayrıntılı mahalle ve semt listesi şöyledir:

Ataşehir - Ataşehir
Ataşehir - Barbaros
Ataşehir - Batı Ataşehir
Ataşehir - İçerenköy
Ataşehir - Kayışdağı
Ataşehir - Küçükbakkalköy
Beşiktaş - Akatlar
Beşiktaş - Arnavutköy
Beşiktaş - Aşiyan
Beşiktaş - Bebek
Beşiktaş - Beşiktaş
Beşiktaş - Dikilitaş
Beşiktaş - Emirgan
Beşiktaş - Etiler
Beşiktaş - Fulya
Beşiktaş - Kuruçeşme
Beşiktaş - Levent
Beşiktaş - Nispetiye
Beşiktaş - Ortaköy
Beşiktaş - Ulus
Beşiktaş - Yıldız
Beykoz - Acarkent
Beykoz - Göksu
Beykoz - Kavacık
Beyoğlu - Cihangir
Çekmeköy - Çekmeköy
Kadıköy - Acıbadem
Kadıköy - Bağdat Caddesi
Kadıköy - Bostancı
Kadıköy - Caddebostan
Kadıköy - Çiftehavuzlar
Kadıköy - Erenköy
Kadıköy - Fenerbahçe
Kadıköy - Feneryolu
Kadıköy - Göztepe
Kadıköy - Kadıköy
Kadıköy - Kalamış
Kadıköy - Kızıltoprak
Kadıköy - Koşuyolu
Kadıköy - Kozyatağı
Kadıköy - Merdivenköy
Kadıköy - Moda
Kadıköy - Sahrayıcedit
Kadıköy - Selamiçeşme
Kadıköy - Suadiye
Kadıköy - Şaşkınbakkal
Kadıköy - Ziverbey
Kadıköy - Zühtüpaşa
Kartal - Kartal
Maltepe - Adatepe
Maltepe - Altıntepe
Maltepe - Aydınevler
Maltepe - Başıbüyük
Maltepe - Dragos
Maltepe - İdealtepe
Maltepe - Küçükyalı
Maltepe - Maltepe
Sancaktepe - Sancaktepe
Sarıyer - İstinye
Sarıyer - Maslak
Şişli - Nişantaşı
Şişli - Şişli
Şişli - Teşvikiye
Ümraniye - Atakent
Ümraniye - Dudullu
Ümraniye - Esatpaşa
Ümraniye - Esenevler
Ümraniye - Küçüksu
Ümraniye - Tepeüstü
Ümraniye - Ümraniye
Üsküdar - Altunizade
Üsküdar - Bağlarbaşı
Üsküdar - Beylerbeyi
Üsküdar - Bulgurlu
Üsküdar - Çamlıca
Üsküdar - Çengelköy
Üsküdar - Kısıklı
Üsküdar - Kuleli
Üsküdar - Libadiye
Üsküdar - Nakkaştepe
Üsküdar - Salacak
Üsküdar - Ünalan
Üsküdar - Üsküdar
Üsküdar - Zeynep Kamil

Ayrıntılı bölge haritası için tıklayın.

Ders sunum bölgelerini belirlerken ulaşım şeklini ve süresini göz önünde bulundurmaktayım. Ulaşacağım bölgenin trafik koşulları önem taşımaktadır, zira İstanbul koşullarında derse ayrılan süreden daha fazlasının yolda geçme olasılığı mevcuttur. Dersin zamanlaması, bu koşullar da göz önünde bulundurularak yapılır.

Özel Gitar Dersi Uygulama Prensiplerim ve Koşullar

Yaş Aralıkları ve Eğitime Hazır Olma Koşulları

Dersin Yeri ve Zamanlaması

Ücretlendirme

Diğer Koşullar

Kesin kural olmamakla birlikte, mevcut öğrencilerimin sayısının ve hazırlık seviyelerinin de elvermesi koşuluyla, Mayıs-Haziran ayı dahilinde bir Yaza Merhaba resitali düzenleyebilirim. Bu tür bir resitalin içerisinde bireysel ve toplu performanslar da bulunabilir.

Konservatuara ve Yetenek Sınavlarına Hazırlık

Konservatuarlar ve müzik alanında eğitim veren kurumlar, öğrencileri teorik sınavdan ziyade yetenek sınavıyla seçer ve kabul ederler. Yetenek sınavlarına hazırlık amacıyla benden ders alan öğrencilere gerek enstrüman hazırlığı, gerek nota ve solfej, gerekse de kulak eğitimi konusunda her türlü katkıyı sağlamaya çalışırım. Ancak bu gibi önemli bir hedefe pek az sayıda öğrencinin ulaşacağını unutmamak gerekir, zira burada yetenek ön plana çıkmaktadır ve bu hedefe hazırlanan öğrencilerin pek çoğu oldukça iddialıdır. Öte yandan, üstün bir yeteneğe rağmen konservatuarın veya kurumun yetenek sınavını kazanamamak, sizin veya çocuğunuzun başarısız veya kapasitesiz olduğu anlamına gelmez, burada şans faktörü de çok önemlidir. Mesela o dönemde sınava giren diğer adaylar, tesadüfen beklenenin üzerinde yetenekli olabilirler ve sıra size veya çocuğunuza gelmeden kontenjanı doldurabilirler. Sadece bu sebepten, her sene onlarca yetenekli öğrenci konservatuarın kapısından dönmektedir.

Hiçbir şeyin sizden, mutluluğunuzdan ve huzurunuzdan daha değerli olmadığını hatırlatmak isterim. Müzik eğitimi konservatuar haricinde de alınabilen bir eğitimdir. İsterseniz farklı bir meslek sahibi olarak da müzikle ilgilenebilirsiniz. En canlı örneğiniz, asıl mesleği mühendislik olan ben olurum: Ben de zamanında konservatuarda eğitim görmüştüm ancak bir süre sonra bu eğitimi bırakarak asıl mesleğimin altyapısını oluşturacak eğitime yönelmiştim. Bugün, diploma sahibi olduğum mesleğin yanında müzik ile de ilgilenebiliyorum.

İletişim

Her an telefonunuza yanıt vermeye uygun olamayabilirim, ancak aşağıdaki iletişim formunu kullanarak bana göndereceğiniz mesajları anında görebiliyorum. Telefon numaranızı ve e-posta adresinizi doğru biçimde yazdığınızda size en kısa sürede dönüş yaparım.

Adınız ve Soyadınız:
Telefon Numaranız:
E-posta Adresiniz:
Mesajınız:Önemli Eğitim Başlıkları

Cihan Atıl Namlı Yoğunlaştırılmış Gitar Eğitim Programı Cihan Atıl Namlı Yoğunlaştırılmış Gitar Eğitim Programı [HTML] [PDF] [DOC]

Hafta 1: Gitar İlk Ders Öncesi Gitar Hakkında Temel Bilgiler

Hafta 2: Gitarda Akorlar Hafta 2: Gitarda Akorlar

Hafta 4: Senkronizasyon Çalışmaları Hafta 4: Senkronizasyon Çalışmaları


Sık Kullanılır Bilgiler

Aşağıda, gitar eğitiminde akorların gösterimi için kullanılan "Akor Diyagramı"nın tanıtımı yapılmaktadır. Yazdırılabilir sayfa için üzerine tıklayınız.

Gitar Akor Diyagramı Tanıtımı

Aşağıda, gitar eğitiminde başlangıçta işlenen 14 akorun tablosu bulunmaktadır. Yazdırılabilir sayfa için üzerine tıklayınız.

Gitarda İlk 14 Akorun Listesi

Çeşitli Araçlar ve Kaynaklar

Memories Solo Şarkı: Memories

Memories Memories şarkısının tamamına ait notalar

Bir İstanbul Masalı Tema Müziği Şarkısı Solo Şarkı: Bir İstanbul Masalı Tema Müziği (Dizi)

Bir İstanbul Masalı Tema Müziği Notaları Bir İstanbul Masalı Tema Müziği şarkısına ait notalar

Kol Düğmeleri Şarkısı Solo Şarkı: Kol Düğmeleri

Kol Düğmeleri Notaları Kol Düğmeleri şarkısının tamamına ait notalar

Greensleeves Şarkısı Solo Şarkı: Greensleeves

Greensleeves Notaları Greensleeves şarkısının tamamına ait notalar

Akdeniz Akşamları Şarkısı Solo Şarkı: Akdeniz Akşamları

Akdeniz Akşamları Notaları Akdeniz Akşamları şarkısının tamamına ait notalar

Hele Bir Gel Şarkısı Solo Şarkı: Hele Bir Gel

Hele Bir Gel Notaları Hele Bir Gel şarkısının tamamına ait notalar

Not: Bağlantılar Windows Media Player veya herhangi harici bir uygulama ile kendiliğinden açılırsa, uygulama menülerinden dosyayı diske kaydetmeniz mümkündür.

Tekamül Eğitimi Notaları Tekamül Eğitiminde işlenen şarkıların notaları

Tekamül Eğitimi Şarkıları Tekamül Eğitiminde işlenen şarkıların MIDI'leri

Kaynak Dosyalar Tekamül Eğitiminde işlenen şarkıların kaynak dosyaları


Tuner Gitar Akort Programı Akort yapmak için kullanabileceğiniz TUNER programı

Cihan Atıl Namlı MIDI Çalar ve Ses Bankaları MIDI biçimli müzikleri daha net dinleyebilmeniz için kendi yazdığım MIDI Çalar programı ve 2 adet gitar ses bankası

Cihan Atıl Namlı MIDI Çalar v1.3 MIDI Çalar programının son sürümünü yüklediğinizden emin olun: 30 Ağustos 2007 1.3 Beta Sürümü

Mozart Notation Software - Mozart Nota Yazma Programı Tekamül eğitimindeki kaynak dosyaları kullanabilmek adına gerekli olan MOZART yazılımını yüklemek için burayı tıklayın.

Cihan Atıl Namlı Kişisel Web Sitesi > Gitar Eğitim Sayfası

Valid XHTML 1.0 Transitional