Cihan Atıl Namlı Gitar Eğitim Sayfası

Cihan Atıl Namlı Kişisel Web Sitesi > Gitar Eğitim Sayfası > 2011 ve Öncesinde Uygulanan Gitar Eğitimi

2011 ve Öncesinde Uygulanan Gitar Eğitimi

Cihan Atıl Namlı Temel ve Orta Düzey Gitar Eğitimi - Sınıf Görünümü Cihan Atıl Namlı Temel ve Orta Düzey Gitar Eğitimi - Sınıf Görünümü Cihan Atıl Namlı Temel ve Orta Düzey Gitar Eğitimi - Sınıf Görünümü Cihan Atıl Namlı Temel ve Orta Düzey Gitar Eğitimi - Teneffüs Eğlenceleri Cihan Atıl Namlı Temel ve Orta Düzey Gitar Eğitimi - Tekamül Aşamasına Geçiş Sınavı Cihan Atıl Namlı Temel ve Orta Düzey Gitar Eğitimi - Tekamül Eğitimi Cihan Atıl Namlı Temel ve Orta Düzey Gitar Eğitimi - Yaza Merhaba Konseri - Kadıköy Özgürlük Parkı Cihan Atıl Namlı Temel ve Orta Düzey Gitar Eğitimi - Veda Yemeği Konseri

Önsöz ve Bilgilendirme

Değerli Dostlar

Kişisel web sitemin bu bölümünde, 2003-2011 yılları arasında yaptığım gitar kurs öğretmenliğim süresince oluşturmuş ve geliştirmiş olduğum kurs ve eğitim-yönetim sistemini, gitar ve müzik eğitim müfredatını sizlerle paylaşıyorum. Bu 8 yıllık kurs, Kadıköy'de bu konuda EN İYİ ve ÖĞRENCİ VE VELİ MEMNUNİYETİ EN YÜKSEK kurs olduğundan şüphe duymadığım bir onur kaynağım ve tutkum olmuştur.

Gitar Kursu Tanıtımı

Bu gitar eğitimi bir kurs biçiminde olduğundan sınıfta birden fazla öğrenci bulunmalıdır. Bu kursa devam etmek isteyen aday öğrenciler, her senenin Eylül ayında kurs yerine gelerek ön kayıtlarını yaptırmalıdırlar. Ön kayıtlarda sadece öğrencinin adı, yaşı ve iletişim için telefon numarası alınır, herhangi bir ücret alımı söz konusu değildir. 11 yaşından küçük (ilkokul çağındaki, 6. sınıftan önceki) adaylar bu kursun müfredatı için yeterince olgun olmadıklarından kursa kabul edilmemekte ve ön kayıtları alınmamaktadır. Ön kayıtlar doğrultusunda aday öğrenciler yaşlarına göre gruplandırılırlar ve bu şekilde farklı sınıflar oluşturulur. Genel olarak yaş grupları üçe ayrılmaktadır: 11-13, 14-17, 18 ve üzeri.

Eylül ayı sonunda ön kayıtlarını yaptırmış olan aday öğrenciler telefonla aranarak kursun başlangıç tarihi ve saati bildirilir ve ilk derse davet edilirler. İlk ders tanışma, gitarın ve kursun tanımı biçiminde olur ve bu ilk derste yaşlarına bakılmaksızın tüm aday öğrenciler birlikte yer alırlar. İlk derse katılan aday öğrenciler ve katılamama mazeretini bildirip sonraki derse katılacağını taahhüt eden öğrencilerin sayılarına ve yaş gruplarına göre sınıflar oluşturulur ve kurs günleri bildirilir. Sonraki 2-3 ders dahilinde öğrenciler bu kursa devam edip etmeyeceklerine kendileri karar verirler. Herhangi bir yaş grubunda sınıfın açık kalabilmesi için o yaş grubunda en az 6 öğrencinin kursa devam ediyor olması gerekir. 11-13 ve 14-17 yaş gruplarının her biri için en az 6 öğrenci şartı sağlanamıyor ancak bu gruplar bir araya geldiğinde bu şart sağlanıyorsa, söz konusu yaş gruplarındaki öğrenciler bir araya getirilerek tek sınıf açılır. Ancak benzer durum 18 yaş ve üzeri grup için geçerli değildir, zira öğrenciler arasında olgunluk farkı olduğunda uyum sorunları da kendini göstermektedir. Herhangi bir sınıf için öğrenci sayısı 15'i aşamaz. Bu sayıdan fazla öğrenci kursa devam etme durumundaysa, sınıf yaş gruplarına uygun olarak ikiye bölünür.

Cihan Atıl Namlı Temel ve Orta Düzey Gitar Eğitimi, uygulamakta olduğum müfredata ve öğrencilerin geneline yansıyan ders çalışma alışkanlıklarına bağlı olarak normalde haftada bir gün (10-15 dakika ara dahil) 2 ila 2,5 saat süreyle yapılır. Bir gün içerisinde daha uzun süreli bir kurs, gitar eğitiminin yüksek sesli bir çalışma olmasından ötürü insan beyni tarafından kaldırılamayacağı gibi, bir hafta içerisinde sürekli olarak birden fazla gün kurs yapmak da, öğrencilerin öğrendikleri bilgileri hazmetmelerini zor kılmakta ve hatta kopmalar yaşanabilmektedir. Dolayısıyla, sadece ek ders durumlarında aynı hafta içerisinde birden fazla gün kurs yapılmaktadır. Gün ve saat tercihim ise, tek grup olması durumunda Pazartesi günleri saat 19:00'dur. Grup sayısı artsa dahi bir grup mutlaka bu gün ve saatte ders yapar, diğer gün (veya ek ders günü) gruptaki kursiyerlerin talebine göre belirlenir. Mecbur kalınmadığı sürece Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri ders yapılmaz.

Kursun Koordinasyonu

Kurs başladıktan itibaren kursun tüm koordinasyonunu ve ödemelerin tahsilatı ile ilgili tüm işlemleri kendim yaparım, dolayısıyla ders saati dışında kurs yerine gelmeniz asla gerekmez. Öğrencilere ve velilerine karşı tüm sorumluluk bana aittir ve onlar için de tek muhattap benimdir. Kursa 4. dersten sonra yeni öğrenci kabul etmemekteyim. Eğitim kalitesini ve uyum kolaylığını gözetmek adına böyle bir süre sınırı koymak zorundayım. Dolayısıyla gitar eğitimi almak isteyen arkadaşlara lütfen mümkün olduğunca erkenden haber verelim ki geç gelen adayları reddetme üzüntüsünü yaşamayayım.

Müfredat Özeti

Cihan Atıl Namlı Temel ve Orta Düzey Gitar Eğitimi normalde 32 hafta süre ile, ilk ve orta dereceli okulların eğitim-öğretim yılına paralel sürdürülen bir eğitimdir. Eğitim Ekim ayının başında başlar ve Mayıs ayının sonunda biter. İlk döneme karşılık gelen 16 haftalık eğitime Temel Düzey Gitar Eğitimi adı verilir. Bu eğitim süresince öğrenciler, hem gitar çalma tekniklerini öğrenir, hem de müziği daha iyi anlamak ve çalmak için gereken teorik bilgileri alırlar. 16 haftanın bitimi, ara tatilin başlangıcına denk gelir ve 2 haftalık ara tatil (sömestr tatili) süresince kursa da ara verilir. İkinci dönem başlangıcında öğrenciler, geride bırakılan 16 haftada öğrenmiş olmaları gereken bilgiler doğrultusunda yazılı sınava girerler. Bu sınavdan geçer not alan öğrenciler, Tekamül Eğitimi adı verilen ikinci 16 haftalık bölüme devam edebilirler. Tekamül eğitimindeki öğrenci sayısı, başlangıçtaki öğrenci sayısından her halükarda az olacaktır. Bu nedenle daha verimli bir eğitim için, öğretmenin inisiyatifi dahilinde öğrenciler, iki farklı sınıfa bölünebilir. 32 haftalık tüm eğitimin sonunda öğrenciler ile Yaza Merhaba konseri verilir ve kurs sona erer.

Ayrıntılı Gitar Eğitim Programı için tıklayınız.

Genel Disiplin

Her ne kadar özel kurs statüsü sayesinde kamu kurallarına tabi olmasa da, kursum dahilinde temel düzeyde disipline önem vermekteyim. Yıllar süren tecrübeler neticesinde bu kursta uyguladığım disiplin kurallarının genel çerçevesi netleşmiştir. Bu bağlamda öncelikli olarak öğrencilerin öğretmenlerine ve birbirlerine karşı saygıları, ardından da samimiyet ve eğlence esastır. Disiplin konusunda herhangi bir tereddütüm kalmadığında kurs dahilinde abartıya kaçmayan her türlü eğlenceye izin veririm.

Kurs başlangıcında öğrencilerin temel eğitim ve terbiye açısından değerlendirmelerini yapmak mümkün olmamaktadır, ancak zaman içerisinde, özellikle sınıftaki diğer öğrencilere kötü örnek olduğunu düşündüğüm öğrencileri, onları incitmeden zaman zaman uyarırım, karşılaşma şansı bulduğumda velilerini de bilgilendiririm. Eğer tüm çabalarıma rağmen gelişme sağlayamıyorsam, sorunun aileden kaynaklandığını düşünürüm ve sorun teşkil eden öğrencilerin velilerini telefonla arayarak çocuklarının kurstan ilişiğini kestiğimi bildiririm ve onları bir daha göndermemelerini rica ederim.

Öte yandan, öğrencilerin, devlet okullarında olmalarına izin verildikleri kılık kıyafetlerinden, sadece serbest giyimleri ile farklı olmalarını kabul ederim; bilhassa erkek öğrencilerin küpe benzeri aksesuar bulundurmalarına asla izin vermem. Ders başlangıçlarında cep telefonlarının kapanmalarını talep etmem, ancak sesleri kısılır ve ders sonuna kadar böyle kalır. Ortaöğretim öğrencilerinin bulunduğu gruplarda, ders aralarında açık mekanlarda dahi sigara içilmesine izin vermem.

Gitar Seçimi

Gitar eğitimi almadan önce yerine getirilmesi gereken yegane şart bir gitara sahip olmaktır. Ne var ki benim kursumda gitar eğitimi almak isteyen, ancak henüz bir gitarı bulunmayan arkadaşların, bu temini kendi başlarına yapmalarına son derece karşıyım. Zira ucuz olduğu için rağbet ettikleri düşük kaliteli gitarlar, bu eğitimi oldukça verimsiz kılabilmekte ve eğitim düzenini bozabilmektedir. Oysa kurs için ihtiyaç duyulan makul kalitede bir gitar, ne Unkapanı'nda sıkça bulunabilen gitar biçimindeki tahtalar, ne de Yüksekkaldırım'daki elit müzik evlerinde bulabileceğiniz pahalı gitarlardır; çoğu zaman en düşük fiyat grubunun bir üstündeki gitarlar ihtiyacı karşılamaktadır. Kurs başlangıcında gitarı olmayan arkadaşların bunu nereden hangi ücretle temin edebilecekleri konusunda net biçimde kılavuzluk yapıyorum. Bu amaçla her sene başlangıcında, kursun başlama tarihinden önce araştırmamı yapar ve hiçbir maddi getiri gözetmeksizin kalitesini makul bulduğum gitarlar arasından en iyi fiyatı verecek müzik evine, öğrencilerimi kendisine yönlendireceğim hususunda bilgilendirme yaparım ve gerekli stoğu tutmasını sağlarım. Öğrencilerim de, benim adımı vererek başvurdukları bu satıcıdan en iyi biçimde hizmet alırlar. Senelerdir, her seferinde aynı müzik evi ile sürdürdüğüm ilişkim dahilinde hem kendim, hem de öğrencilerim oldukça memnun kalmışlardır.

Cihan Atıl Namlı Kişisel Web Sitesi > Gitar Eğitim Sayfası > 2011 ve Öncesinde Uygulanan Gitar Eğitimi

Valid XHTML 1.0 Transitional